Основне тениске технике и систем бодовања

Основне технике теренског тениса су широко подељене на три, и то:став, рад ногу (покрет стопала), и техника ударца. Сама техника ударца се даље дели на четири, а то су сервис, форхендс, бекхенд, и Одбојка. Савладавањем основних техника, играч може имати веће шансе да добије резултат. Бодовање у тенису се односи на правила која поставља Међународна тениска федерација (ИТФ). Генерално, меч ће бити у три сета и играч који може да добије два сета излази као победник.

Основна техника играња тениса

Постоје 3 основне технике играња тениса које је важно савладати Основна техника играња тениса коју треба да савладате је позиција спремна за сервис (став), покрети стопала (рад ногу), и разне врсте можданих удара.

1. Став

Став је став да сте спремни да примите ударац од противника, како када противник сервира, тако и када погађа у игри у трчању. Витх став Уз много среће, моћи ћете да вратите лопту смртоносним ударцима као што то чине многи врхунски тенисери. Положај став Најбоље је да су вам колена савијена тако да сте у получучњу и поглед вам је право у лопту. Уверите се да ваша десна рука чврсто држи хват рекета, док лева помаже да подржи врат рекета (или обрнуто ако сте леворуки).

2. Кретање стопала (рад ногу)

Добар рад ногу ће вам омогућити да се слободно крећете по широком тениском терену. Ово је веома важно да бисте могли подједнако добро да се браните и нападате. Један од најпопуларнијих рада ногу међу тенисерима је двостепени тип рада стопала (рад стопала у два корака). Овај покрет стопала се користи за померање бочно на обе стране и удаљавање од терена. Играч у нападу који се ослања на форхенд и бекхенд напад, може да стоји у средини близу терена тако да може да контролише долазак лопте из свих углова терена. Основа овог покрета стопала је да једна нога служи као постоље, а друга нога се креће уназад, напред, десно и лево.

3. Техника ударца

У тенису постоје 4 технике ударца, а то су сервис, форхенд погон, бекхенд и одбојка.
  • Услуга: рани мождани удар
  • Форхендс: ударити раширених руку
  • бекхендови: ударац рукама прекрштеним испред тела
  • Одбојка: ударајући тениским рекетом изнад главе
Од четири потеза, бекхенд је врста снимања коју треба да схватите озбиљно.

Јер ударање бацкханд дриве потребно је више снаге јер морате да ротирате горњи део тела замахом напред плус моћ ударца у то подручје основна линија и тежина на предњој страни.

Тенис на терену и његов систем бодовања

Пре него што научите основне технике играња тениса, прво морате савладати систем бодовања у овом спорту. Зато што се бодовање у тенису разликује од осталих спортова. Систем бодовања у тенису заснива се на правилима Међународне тениске федерације (ИТФ). Тениска игра се састоји од 3 сета са играчем који је у стању да добије прва 2 сета као победником. Да бисте одредили овај резултат, морате бити упознати са појмовима који су познати у свету тениса, као што су:
  • Игре (бодова)

Да бисте добили 1 бод (игре), Морате да освојите лопту 4 пута од свог противника. Први резултат = 15, други резултат = 30, трећи резултат = 40, четврти резултат = 1 бод (игре). Да бисте освојили сет морате освојити 6 игрице (без тајбрејкови).
  • Деуце

Ово се дешава када оба играча добију резултат од 40. Један од играча мора два пута заредом да освоји лопту да би стигао игрице.
  • Предност игре

Ово се дешава када један од играча освоји прву лопту након што се то догодило деуце (40-40).
  • Адвантаге сет

Појављује се када један од играча добије гем 6 након позиције 5-5 поена.
  • Тие бреак

Јавља се када оба играча добију игрице (поени) 6-6. на тие бреак нормално, играч мора да постигне резултат 7 да би победио игрице. Ако је 6 исто, онда се мора тражити разлика од два поена (8-6, 9-7, 10-8 и тако даље).